Vasario 19 – 27 dienomis dvi Šiaulių sporto gimnazijos mokytojos ir keturi II-IV klasių gimnazistai lankėsi Italijoje, Vasto mieste, kur vyko antrasis Erasmus+ projekto ,, Europietiškų vertybių ugdymas per vaikų kūrybą ir kinematografiją“ mokomasis susitikimas. Šiam susitikimui buvo ruoštasi iš anksto, kadangi kiekviena šalis turėjo sukurti savo šalies, mokyklos pristatymus,  logotipą bei šūkį.  Didžiulis iššūkis buvo sukurti filmą, kurio tema ,,Pabėgėliai“. Projekte dalyvaujantys gimnazistai ilgai tarėsi, koks turėtų būti šis filmas, kol galiausiai nusprendė apklausti mokyklos bendruomenę, ką jie mano apie pabėgėlius. Kad filmas būtų žaismingesnis, mokiniai filmui parinko šiuolaikinę muziką. Be to, mokiniai buvo apklausiami treniruočių metu, kad projekte dalyvaujančių šalių nariai galėtų susipažinti su mūsų mokykloje esančiomis sporto šakomis.  Taigi, į kelionę vykome atsakingai parengę visas namų darbų užduotis.

Pirmąją dieną visi rinkosi į Rafaelio Mattiolio licėjų. Visus susirinkusius pasveikino mokyklos direktorė, kuri supažindino su mokykla, aprodė dizaino, fizikos, chemijos laboratorijas. Vėliau visų šalių atstovai buvo sukviesti į fizikos kabinetą, kur kiekviena komanda turėjo prisistatyti. Anglų kalbos mokytoja papasakojo, kurioje Italijos vietoje yra Vasto miestas bei parodė video apie šią vietovę. Mokiniai buvo nustebę, kad šioje mokykloje pamokos baigiasi 13.10 h., o pamokos trukmė – 60 minučių. Po pamokų vaikai lanko skirtingus būrelius: muzikos, dailės, anglų kalbos kursus bei sporto užsiėmimus. Nei mokytojai, nei mokiniai negalėjo tinginiauti, kadangi moksleiviai buvo pakviesti į muzikos pamoką, kurioje visi išmoko populiarią italų dainą DOMENICO MODUGNO – VOLARE (Skraidyti). Mokydamiesi šią dainą mokiniai ir mokytojai susipažino su įvairiais italų kalboje tariamais garsais. Po įdomių dienos užsiėmimų mokiniai vyko susipažinti su šeimomis, kuriose jie gyvens.

Antroji diena taip pat buvo labai darbinga ir kupina įspūdžių. Mokiniai žiūrėjo filmą ,,Ugnis jūroje” apie pabėgėlius bei dalinosi savo mintimis, diskutavo, ką patiria žmogus ieškodamas saugesnio gyvenimo. Vaikus šis filmas privertė susimąstyti, kad kiekvienas iš mūsų privalo padėti žmonėms, atsidūrusiems tokioje situacijoje. Tuo metu mokytojai aptarė tolimesnių susitikimų veiklas, rinko geriausius logotipus bei šūkius. Visi buvome nustebinti italų vaikų tėvų paruoštais pietumis. Tokios gausybės ir įvairovės niekas nesitikėjo. Taip gražiai viskas atrodė, kad visų šalių komandų nariai net nedrįso valgyti, bet bandė įamžinti visa tai nuotraukose. Po sočių itališkų pietų vaikštinėjome po Vasto miestą, susipažinome su įžymiausiomis vietomis, aplankėme muziejus. Taip viskas buvo įdomu, jog nespėjome pastebėti, kaip atėjo vakaras.

Trečiąją dieną visi pakilome labai anksti, kadangi vykome į istorinį miestą senovės Italijoje -Pompėją ir Neapolį. Čia mus pasitiko gidas, kuris anglų kalba papasakojo Pompėjos miesto istoriją bei aprodė įdomiausias vietas. istorinis miestas senovės Italijoje. Pompėja stūksojo netoli Vezuvijaus

ugnikalnio, greta dabartinio Neapolio miesto. Apie 79 m. ugnikalnis išsiveržė ir visiškai sunaikino miestą.

Pompėja buvo užmiršta iki XVIII a. Naujaisiais laikais žmonės po 8 m pelenų sluoksniu atrado palaidotą miestą. Pompėja atskleidė kaip gyveno Senovės Romos žmonės. Atrasta daugybė namų, dažnai išpuoštų tapyba ir skulptūromis. Ant sienų dar išliko piešinių ir užrašų.

79 metais po Kristaus gimimo rugpjūčio 20 d. įvyko žymiausias, iš visų rašytinėje istorijoje užfiksuotų, vulkano išsiveržimas. Vezuvijaus kalnas, esantis netoli Neapolio miesto, šiuo metu priklausančio Italijai, sprogo efektingu būdu, išmesdamas į atmosferą, į 12 mylių (1 mylia – 1.6 km) aukštį debesis dulkių, pelenų bei uolienų, uždengusių saulę. Kiek vėliau, tą patį vakarą, prasidėjo dar baisesni išsiveržimai. Atėjus rytui, Pompėjos ir Herkulanėjaus  miestai buvo užkloti vulkaninio purvo sluoksniu, be jokių gyvybės žymių. Du miestai taip palaidoti išbuvo po žemėmis 1700 metų, kol jų neaptiko archeologai. Paskutinius tris šimtmečius viso pasaulio žmonės stebisi tose apylinkėse aptiktais archeologiniais radiniais. Kupini emocijų išvykome į Neapolio miestą. Neapolis – miestas ir uostas pietinėje ItalijojeKampanijos

sostinė, šalia Vezuvijaus ugnikalnio, prie Neapolio įlankos Tirėnų jūrojeKampanijos regiono sostinė. Mieste yra tarptautinis oro uostas jūrų uostas, kurio krovinių metinė apyvarta – 10 mln. tonų. Pavaikščioję po Neapolio senamiestį, išgėrę itališkos kavos patraukėme atgal į Vasto miestą. Kelionė niekam neprailgo, kadangi vaikai bendravo, dainavo dainas. Įdomiausia tai, kad vieni kitus mokė įvairiausių savo kalbos gudrybių.

Nepajutome, kaip atėjo ketvirtoji vizito diena. Nuo pat ankstaus ryto kiekvienos šalies mokiniai pristatė savo šalies filmus apie pabėgėlius. Moksleiviai dalinosi savo įspūdžiais, vertino kiekvienos šalies sukurtus filmus, kokios problemos juose parodomos, ar muzika atitinka turinį. Po pristatymų mokiniai dalyvavo šokių pamokoje, kurios metu išmoko tradicinių italų šokių žingsnelių. Turkų vaikai pristatė savo nacionalinius šokius ir pakvietė visus kartu pašokti. Nors visi ir pavargo, tačiau šypsena puošė visų vaikų veidus.

Penktąją susitikimo dieną visų laukė netikėta užduotis. Iš pradžių vyko paskaita apie filmų kūrimą- nuo ko pradėti, kaip parašyti scenarijų, kaip parinkti aktorius. Buvo rodomos gražiausių filmų ištraukos. Pasibaigus paskaitai visi gavome užduotį – parašyti filmo scenarijų, sugalvoti vietą, laiką, suvaidinti ir patiems įrašyti. Tai buvo nepakartojama patirtis. Po pietų visi paskutinį kartą rinkomės aktų salėje, kur buvo įteikiami sertifikatai. Visų veidai buvo liūdni, kadangi reikėjo išsiskirti…

Paskutinis kelionės taškas buvo Roma. Italijos sostinė (nuo 1870 m.) ir didžiausias miestas, esantis šalies centrinėje dalyje prie Tibro upės. Didelis turizmo centras, turintis daugybę antikinių ir viduramžių paminklų (I amžiaus Koliziejus, rūmai, akvedukai, fontanai ir kiti statiniai), turtingus muziejus. Aplankėme ir pačiame mieste Vatikano valstybę – popiežiaus rezidenciją. Romos centras nuo Antikos laikų išsidėstęs ant septynių kalvų, todėl Roma dažnai vadinama „miestu ant septynių kalvų“.

Roma vadinama amžinuoju miestu. Per Italijos viduryje esančią Lacijo sritį teka legendomis apipintas Tibras. Šios upės krantuose prieš pustrečio tūkstančio metų buvo įkurtas vienas seniausių pasaulio miestų, dabartinė Italijos sostinė Roma. Tai nepaprastas miestas – muziejus. Didžiausią įspūdį kelia senovės Romos laikų statiniai: KoliziejusPanteonasForumas, katakombos ir kt. Unikalus šis miestas dar ir tuo, kad jame yra mažytė popiežiaus valstybė – Vatikanas. Roma yra trečias labiausiai turistų lankomas miestas Europos Sąjungoje ir aštuntas pagal šį rodiklį pasaulyje. Nors ir labai pavargę, bet stengėmės kuo daugiau pamatyti, sužinoti.

Šis susitikimas kiekvienam iš mūsų buvo nuostabi galimybė pažinti Italijos šalį, jos istoriją, kultūrą bei tradicijas. Ne tik vaikai, bet ir mokytojai pagilino anglų kalbos žinias, susipažino su italų kalbos pradmenimis. Aptarėme filmų turinį ir siunčiamas žinutes, išmokome atsirinkti vertus žiūrėti filmus, ugdėme kūrybinio rašymo įgūdžius.