,,Perdirbk ir panaudok“ – tokiu šūkiu prasidėjo Erasmus+  strateginės partnerystės projekto „Žemė mūsų rankose: mąstyk globaliai – veik lokaliai“ dalyvių viešnagė Šiaulių sporto gimnazijoje (2023 – 05 – 15/20 dienomis). Tai buvo penktoji ir paskutinė mokomoji veikla , kurioje dalyvavo 5 mokiniai ir 2 mokytojai iš Danijos ir Graikijos bei 9 mokiniai ir 2 mokytojai iš Ispanijos. Šio projekto pagrindinis tikslas – didinti mokinių supratimą apie esančias aplinkosaugos problemas.

        Projekto dalyvius pasitiko Šiaulių sporto gimnazijos simbolis lūšiukas,  mokinių bei mokytojų komanda, kurie suorganizavo koncertą, pristatė sporto šakų atstovų pasirodymus. Po šventinio koncerto vyko ,,Ledo laužymo“ užsiėmimai, kurių metu visų šalių atstovai galėjo geriau pažinti vieni kitus, vyko ekskursija po mokyklą bei susitikimas su mokyklos bendruomene. Kad svečiai laisviau jaustųsi Lietuvoje, lietuvių kalbos mokytoja R. Januškienė supažindino su unikalia ir savita mūsų kalba, išmokė tarti dažniausiai vartojamus žodžius bei frazes, žaidė tradicinius lietuvių liaudies žaidimus. Anglų kalbos mokytoja ir projekto koordinatorė Z. Guzienė supažindino su Lietuvos švietimo sistema, aptarė, kaip Lietuvoje sprendžiamos aplinkosaugos ir atliekų tvarkymo problemos.

       Visų šalių projekto  partneriai pristatė baigiamosios anketos rezultatus bei vykdomas perdirbimo veiklas,  sukūrė lankstinukus,  kuriuose mokiniai rašė apie daiktų pakartotinio panaudojimo ir platinimo būdus. Šio susitikimo metu vyko praktiniai seminarai,  kurių metu projekto dalyviai kūrė įvairius daiktus naudodami perdirbamas medžiagas: aprangą, aksesuarus, kilimėlius, šalių žemėlapius. Po užsiėmimų vyko kūrybinis pristatymas, kurio metu dalyviai išradingai apibūdino  savo sukurtus daiktus ir paaiškino jų panaudojimo galimybes. 

    Kiekvieną dieną dalyviai gilino žinias skirtingose veiklose. Buvo lankytasi vandens tiekimo ir atliekų tvarkymo paslaugų teikimo įmonėje „Šiaulių vandenys“, kur projekto dalyviai sužinojo apie geriamojo vandens gavybos, gerinimo ir tiekimo procesus, taip pat išgirdo įdomių dalykų apie nuotekų surinkimą, valymą bei dumblo tvarkymą. Projekto dalyviai dalyvavo bendruomenės švarinimo akcijoje, kur tvarkė vietos kapines. Po visų veiklų vyko viktorina, kurioje  internetinio žaidimo „Kahoot“ pagalba buvo išsiaiškinta, ar mokiniai sugebėjo pažinti Lietuvą viešnagės metu. Įdomiausia projekto dalyviams veikla – tai magnetukų kūrimas iš akmenėlių, perdirbtų medžio gabalėlių. Sukurti magnetukai – tai žinutė apie atsakingą daiktų vartojimą bei aplinkosaugos problemų valdymą visame pasaulyje. 

Projekto dalyviai susipažino su Šiaulių miesto istorija, aplinkosaugos tema vykdomais projektais, lankėsi Kryžių kalne, Vilniuje, Trakuose, Kleboniškėse, Burbiškio dvare. Šalių partnerių susitikimą vainikavo draugystės laužas, kuris dar stipriau liepsnojo metant gintaro dulkes.

Mokiniai ir mokytojai praleido neįtikėtiną savaitę, kupiną nepamirštamos veiklos, o svarbiausia, kad visi mokėmės perdirbti atliekas, taip prisidėdami prie aplinkosaugos problemų valdymo sprendimo.