Ar galima mokytis apie emocinę gerovę keliaujant, kuriant ir bendraujant su bendraamžiais iš kitų šalių? Septyni Šiaulių sporto gimnazijos mokiniai šiandien į šį klausimą gali drąsiai atsakyti – taip!

Kovo 15–20 dienomis mūsų gimnazijos mokiniai kartu su anglų kalbos mokytoja Zulfija Guziene ir psichologe Lina Ramoniene dalyvavo Erasmus+ projekto „Tiltai, vedantys į darną ir gerovę” (Building Bridges with Holistic Well-Being) partnerių susitikime Lenkijos mieste Kielcuose. Čia susitiko projekto dalyviai iš Lietuvos, Lenkijos, Turkijos ir Kroatijos, kuriuos vienijo bendra idėja – ieškoti naujų būdų, kaip mokyklose stiprinti mokinių emocinę gerovę, kurti pozityvią atmosferą ir ugdyti bendruomeniškumą.

Susitikimas prasidėjo tarptautine sklaidos konferencija, kurioje buvo pristatytos projekte dalyvaujančios mokyklos, jų vykdomos veiklos ir pasiekti rezultatai. Mūsų gimnazijos mokiniai su pasididžiavimu pristatė Šiaulių sporto gimnaziją, papasakojo apie sportininkų kasdienybę, tarptautinius projektus bei galimybes, kurias Erasmus+ programa suteikia jauniems žmonėms. Pristatymas sulaukė didelio susidomėjimo, o mokiniai turėjo puikią progą lavinti viešojo kalbėjimo ir bendravimo anglų kalba įgūdžius tarptautinėje auditorijoje.

Didelė projekto dalis buvo skirta praktiniams užsiėmimams. Kūrybinėse dirbtuvėse mokiniai ir mokytojai išbandė įvairius metodus, padedančius stiprinti emocinį atsparumą, mažinti stresą ir kurti draugiškesnę mokyklos aplinką. Dalyviai įsitikino, kad kūrybiškumas, meninės veiklos, dėmesingo įsisąmoninimo (mindfulness) praktikos ir komandinis darbas gali tapti puikiomis priemonėmis ne tik geresnei savijautai, bet ir stipresniems tarpusavio ryšiams kurti. Smagiausia buvo tai, kad beveik viskas vyko praktiškai – diskutuojant, bendradarbiaujant, atliekant kūrybines užduotis ir mokantis vieniems iš kitų.

Ne mažiau įspūdžių paliko pažintinė išvyka į Krokuvą – vieną gražiausių ir istoriškai turtingiausių Lenkijos miestų. Vaikščiodami UNESCO saugomu senamiesčiu, Vavelio pilies teritorijoje ir žaliuojančiame Plantų parke, dalyviai kalbėjosi apie tai, kaip gamta, kultūra ir istorinis paveldas prisideda prie žmogaus emocinės pusiausvyros. Prie Vyslos upės vykusi „mindfulness“ veikla priminė, kad kartais užtenka kelių ramių akimirkų, jog sustotume, atsipalaiduotume ir pažvelgtume į aplinką kitomis akimis.

Praktinių veiklų metu taip pat buvo ieškoma būdų, kaip emocinės gerovės ugdymą integruoti į įvairių dalykų pamokas. Projekto dalyviai dalijosi savo mokyklų patirtimi, kūrė naujas idėjas ir planavo, kaip jas pritaikyti savo bendruomenėse. Į Lietuvą parsivežėme ne tik sertifikatus, bet ir daugybę įkvėpimo, naujų metodų bei idėjų, kurios, tikime, praturtins mūsų gimnazijos gyvenimą.

Tačiau svarbiausia šios savaitės dovana – ne pažymėjimai ar nuotraukos. Didžiausia vertybė buvo naujos draugystės, tarpkultūrinė patirtis ir supratimas, kad gerovė prasideda nuo paprastų dalykų – nuo nuoširdaus pokalbio, gebėjimo išklausyti, padrąsinti ir kurti aplinką, kurioje kiekvienas jaučiasi svarbus.

Šis susitikimas dar kartą parodė, kad Erasmus+ projektai – tai kur kas daugiau nei kelionės. Tai galimybė augti, pažinti pasaulį, atrasti save ir kartu kurti tiltus, kurie jungia ne tik skirtingas šalis, bet ir žmones.