Europos Sąjungos valstybės sukuria 2500 milijardų tonų šiukšlių per metus, o vienam žmogui tenka 487 kilogramai komunalinių atliekų per tokį patį laikotarpį. Tai sunkiai suvokiamas skaičius, tačiau didžiausia problema kyla dėl to, kur šis kiekis šiukšlių kasmet atsiduria. Nors rūšiavimas vis labiau populiarėja, vos 38% šiukšlių yra panaudojami antriniam perdirbimui. Likusios atsiduria sąvartynuose, kurie kasmet vis didėja. „Sumažink atliekų kiekį šiandien geresniam rytojui“ – tokiu tikslu kovo 14-19 dienomis Šiaulių sporto gimnazijos projekto koordinatorė anglų kalbos mokytoja Z. Guzienė, projekto darbo grupės vadovė B. Mažonavičienė bei penki mokiniai važiavo į Erasmus+ strateginės partnerystės projekto „Žemė mūsų rankose: mąstyk globaliai-veik lokaliai“ susitikimą bei mokomųjų veiklų įgyvendinimą Alhama de Murcia, Ispanijoje.

Projekto susitikimas vyko Alhama de Murcia miesto savivaldybėje, kur projekto partnerės iš Danijos Graikijos ir Ispanijos (Turkijos atstovai dėl Covid-19 neatvyko) pristatė savo šalį, miestą, mokyklą, bei rūšiavimo problemas bei sprendimo būdus. Kiekviena šalis pristatė, kaip siekia įsitraukti ir prisidėti su savo bendruomene prie atliekų rūšiavimo, tvarkymo. Po pietų projekto dalyviai važiavo į sąvartyną, kur susėdę į traukinuką savo akimis pamatė kaip atkeliauja šiukšlės į sąvartyną, kaip jos rūšiuojamos, perdirbamos. Diena baigėsi Mursijos miesto atliekų rūšiavimo centre, kur mokiniai buvo supažindinami su šiukšlių klasifikacija, aplinkosauginio švietimo tikslais ir uždaviniais.

Projekto veiklų metu buvo lankomos Alhama de Murcia įvairios įmonės, kuriose išmesti nereikalingi, pasenę daiktai yra perdirbami, atnaujinami ir įgyja naują paskirtį. Iš senų baldų padaromi nauji daiktai, iš senų drabužių sukuriamos naujos drabužių kolekcijos ir pan.

Viso vizito metu projekto veiklos buvo orientuotos į šiukšlių, atliekų rūšiavimą, gamtos saugojimą, buvo didinamas mokinių supratimas apie esančias aplinkosaugos problemas, stiprinamas tarpkultūrinį sąmoningumas. Projekto metu dalyviai buvo skatinami mažinti aplinkos taršą atliekomis, šviesti ir informuoti bendruomenę, visuomenę, kaip teisingai tvarkyti atliekas ir prisidėti prie saugesnės ir švaresnės aplinkos. Mokiniai projekto veiklų metu išmoko iš panaudoto popieriaus pasigaminti rašomą popierių, vokus, iš kepimui panaudoto aliejaus pasigaminti  rankų darbo muilo. Įsimintiniausia veikla buvo pajūrio tvarkymas. Dalyviai turėjo užduotį – valyti ne tik pakrantę nuo įvairių šiukšlių, bet ir fiksuoti kokios šiukšles randamos ir surenkamos. Pasiskirstę grupelėmis visi ėmėsi darbo. Paplūdimio valymo metu daugiausia buvo surinkta maisto pakuočių, plastikinių šiaudelių, plastikinio vyniojimo popieriaus, butelių, vienkartinių kavos puodelių, dangtelių, plastikinių maišelių, cigarečių nuorūkų. Neįtikėtina, kad rasti maži plastikiniai kamšteliai, maišeliai virto sunkiai pakeliamais šiukšlių maišais. Kasdien vis naujos veiklos, įdomūs susitikimai, žinios apie miesto istoriją, tradicijas, aplankytas Alhama de Murcia archeologijos muziejus, miesto katedra, gynybinis bokštas, kelionė autobusu į Ricardo Codorniu gamtos centrą bei tradicinė ispaniška paelija ilgam išliks atmintyje. Susitikimo metu visos veiklos buvo sėkmingai įgyvendintos, surasti nauji draugai, įteikti sertifikatai, aptartos  užduotys bei darbai, kuriuos reikės atlikti iki sekančio susitikimo rudenį Graikijoje.

Svarbu tai, kad supratome, jog gyvenimas be šiukšlių – reiškia atsakingą gamybą ir vartojimą, rūšiavimą bei perdirbimą. Tai siekis neteršti žemės, vandens ir oro. Reikia mokytis ir gyventi taip, kad mūsų gyvenimo ir vartojimo įpročiai nekeltų pavojaus nei mūsų pačių sveikatai, nei mūsų planetai.

Parengė Brigita Mažonavičienė, Šiaulių sporto gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui